Hotové jedlá POLCZ bez konzervačných látok?

Každého, kto je rozvážnym zákazníkom, priaznivcom alebo toho, kto trpí potravinovou intoleranciou, určite poteší, že všetky hotové jedlá POLCZ sú bez konzervačných látok.

Keď následne prejdete na popis produktu, zistíte, že všetky potraviny vydržia takmer rok.

A tu sa mnohí pýtajú (môžeme povedať, že vieme naisto, že mnohí sa pýtajú, pretože otázok na túto tému je veľa 😊 ), čo spôsobuje to, že vydržia tak dlho?

Nuž, odpoveď je veľmi jednoduchá: tradičný proces konzervovania – tepelným spracovaním. Aby sme boli konkrétnejší: základy sú tradičné, ale technológia je moderná.

Samozrejme, náš článok tým nekončí, takže sa s vami podelíme o všetko, čo o tomto procese potrebujete vedieť. Začnime však postupne!

Prečo sa jedlo kazí?

Ako je všeobecne známe, rýchlosť skazenia potravín je veľmi ovplyvnená aj teplotou, pretože mikroorganizmy sa pri vyšších teplotách množia rýchlejšie. Napríklad uvarený obed či zelenina položená na kuchynskej linke počas letného dňa sa skôr „pokryje plesňami“. Priznajme si, v prípade jedál to nie je veľmi lákavé, skôr je to nepríjemné. Chladenie však môže spomaliť tento proces, a preto na skladovanie potravín a rôznych surovín používa každý doma chladničku. Samozrejme, to neznamená, že náš uvarený guláš vydrží v chladničke mesiace, pretože ako sme už spomínali vyššie, chladenie iba spomaľuje skazenie. Okrem toho existuje viacero metód, ako môžeme potraviny dlhodobo konzervovať. Skazenie potravín má štyri kritériá (teplotu, živiny, vodu a pH). Ak dokážeme zabezpečiť, aby niektorá z týchto podmienok nebola pre množenie baktérií ideálna, môžeme prerušiť proces skazenia. Myslíme tým napríklad zmrazenie, (kde výrazne klesá teplota a dochádza aj k úbytku vody) alebo sterilizáciu zeleniny, (kde sa mení pH).

Máme teda zmraziť všetky jedlá?

No, ak máte vo svojom dome obrovskú komoru alebo miestnosť, kde si viete výrobky schladiť, potom je to jednoducho uskutočniteľné. 😉 Väčšina z nás však takúto možnosť nemá. Navyše, kapacita mrazničky je pomerne obmedzená. Navyše priznajme si, bolo by nepríjemné, keby sa hotové jedlo POLCZ, ktoré ste si vybrali na obed, rozmrazilo kým prídete do kancelárie… 😜 Zmrazenie je nepochybne skvelým riešením na dlhodobé skladovanie napríklad varených jedál alebo na skladovanie zeleniny a ovocia. Nesmieme však zabudnúť, že existujú určité suroviny (napríklad zemiaky), ktorým zmrazenie a následné rozmrazenie neprospieva. Takže ani tento spôsob neposkytuje dokonalé a univerzálne riešenie.

A ako je to so zaváraninami?

Už sa blížime k riešeniu, pretože aj hotové jedlá POLCZ sú vlastne „zaváraninami“. Domáci džem už určite jedol každý, pretože naše babičky urobili každý rok túto pochúťku z aktuálnych sezónnych plodov. Týmto dobrotám sa naozaj nič nevyrovná a dokážu nám vniesť chuť leta aj do mrazivého zimného rána. Zaváraniny a džemy nemusíme uchovávať v chladničke, a aj napriek tomu vydržia niekoľko rokov na polici v komore. Ich konzervovanie je veľmi jednoduché, hoci často obsahuje aj chemické konzervanty. Výraz „dunstovať“ možno počuli mnohí z vás, a to najmä preto, že sa do módy znovu vracia domáce varenie džemov. Podstatou tejto metódy je, že do dôkladne vyčistených pohárov nalejeme ešte horúci prevarený džem (pričom pridaný cukor pomáha pri konzervácii), poháre tesne uzavrieme viečkom a približne na 5 minút otočíme dole hlavou. Vďaka teplote sa tým vytvorí v pohároch vákuum. Potom ich opäť otočíme, necháme vychladnúť na teplom mieste (napríklad v bedničke vystlanej prikrývkami). Takto si môžeme dlho vychutnávať chuť leta bez konzervačných látok. 😊

Tepelná úprava

Ako sa dočítate v „príbehu POLCZ“, všetko sa začalo s lečom. Čo znamená, že podobným spôsobom môžete konzervovať nielen džem, ale aj hotové jedlá.

„Tradičná“ metóda je vhodná najmä na konzervovanie ovocia a používa sa najmä v potravinárskom priemysle. Podlieha prísnejším pravidlám ako domáce konzervovanie. Základný princíp však zostáva rovnaký: pri vysokých teplotách už nie su baktérie spôsobujúce kazenie životaschopné. Treba však pamätať na to, že akonáhle teplota klesne a všetky ostatné podmienky sú správne (pozri vyššie uvedené podmienky), baktérie sa začnú opäť množiť. Preto je dôležité mať vákuum, ktoré tento proces preruší tým, že zabráni prístupu vzduchu.

No, ale ako to teda vyzerá pri príprave jedál POLCZ?

„Všetky tajomstvá“ vám samozrejme neprezradíme a povieme vám, čo len môžeme. 😉 V potravinárskom priemysle platí veľa pravidiel týkajúcich sa skladovania surovín, prípravy, samotného varenia a procesov, ktoré musíme samozrejme dodržať. V našich jedlách sa nachádzajú rôzne suroviny, ako zelenina, ovocie, suché potraviny a v niektorých receptoch aj mäso, ktorému musíme venovať osobitnú pozornosť. Hlavne preto, že napríklad zelenina alebo mäso má väčšiu šancu na skazenie v porovnaní so zaváraným ovocím, takže ak nie je správne tepelne spracované, jedlo sa bohužiaľ môže pokaziť. Dôsledky by sme radšej nekonkretizovali… Na rozdiel od domáceho tepelného spracovania sa u nás jedlá pripravujú pri teplote trvale vyššej ako 100 °C a pod tlakom, čo zabezpečuje úplnú likvidáciu všetkých škodlivých mikroorganizmov, ktoré by spôsobili skazenie. Počas procesu sa produkty ohrievajú, udržiavajú sa v teple a chladia sa podľa určitého tepelného postupu. Kontrola sa uskutočňuje meraním teploty v jadre výrobku. Po zaváraní sa skúma väčšie množstvo vzoriek po týždni v termoske, prostredníctvom mikrobiologických laboratórnych testov, čím sa potvrdzuje úspešné tepelné spracovanie. Možno je z toho, čo sme popísali, zrejmé, že je tento proces časovo oveľa náročnejší a komplikovanejší ako domáce zaváranie, (kde by udržiavanie teploty nad 100 °C pod tlakom už bolo zložité) a vyžaduje veľa odborných znalostí a pozornosti. Výsledkom tohto postupu je, že POLCZ jedlo je skladovateľné na policiach viac ako rok bez chladenia, a keď ho otvoríte, stačia 2 minúty ohrevu a váš obed alebo večera je hotová, akoby ste ju práve uvarili. Bez prídavných a konzervačných látok, mliečnych výrobkov, vajec a pridaného cukru.

Samozrejme sa nemusíte báť, že sa vám roztopí v taške, keď sa ponáhľate do práce… 😉